Łokieć tenisisty

11 marca 2019 by admin

“Łokieć tenisisty” jest schorzeniem bocznej części łokcia, gdzie pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe. Jest to nadkłykieć boczny kości ramiennej- wspólne miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka.

Na podstawie badań i obserwacji “łokieć tenisisty” najczęściej występuje u pracowników biurowych/informatyków.
U tenisistów również pojawia się to schorzenie, ale w tym wypadku problem leży w nieprawidłowej technice gry, głównie odbijając piłkę backhandem 🎾

 

 

 

PRZYCZYNY

Główną przyczyną bólu bocznej części łokcia jest charakter pracy- wielogodzinna powtarzalność ruchu 😱 wyprostu nadgarstka(zgięcie grzbietowe) za co odpowiadają prostowniki przedramienia. Za przykład weźmy osobę pracującą przy komputerze, ponieważ najłatwiej można sobie to wyobrazić 🤔 Przedramię oparte jest o blat biurka, natomiast dłoń ułożona jest na myszce bądź klawiaturze i tak pracujemy przez kilka godzin dziennie. Innym przykładem może być np. wkręcanie śrubek- nadgarstek również jest odchylony oraz dochodzi ruch supinacji i pronacji.

W wyniku takiego charakteru pracy mięśnie tej grupy są dość mocno “nadużywane”😖Powoduje to liczne mikrouszkodzenia struktury przyczepu mięśni w bocznej okolicy łokcia. Przy nieleczonym, przewlekłym “łokciu tenisisty” z czasem powstają zmiany degeneracyjne, dochodzi do nieprawidłowego rozrostu naczyń w obrębie przyczepu mięśni,a w efekcie zaburza się liniowy układ włókien kolagenowych. Stopniowo zwiększają się dolegliwości bólowe😩

 

 

 

 

 

Jako inną przyczynę powstawania łokcia tenisisty, możemy określić również dysfunkcję na poziomie obręczy barkowej czy kręgosłupa szyjnego. Nadmierne napięcie na tych poziomach może powodować ograniczenie w odżywianiu struktur poniżej, czyli np w tym przypadku staw łokciowy(na wysokości obręczy barkowej znajdują się liczne naczynia i nerwy, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie całej kończyny górnej)

OBJAWY

Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności ból pojawia się w bocznej części łokcia. Jak dolegliwości bólowe mogą rozwijać się dalej ?
➡️promieniowanie bólu w stronę nadgastka
➡️nasilenie bólu po pracy/aktywności fizycznej
➡️ból utrzymujący się w trakcie wykonywania czynności
➡️osłabienie chwytu
➡️problem z utrzymaniem niewielkiego przedmiotu np. filiżanki z kawą

LECZENIE

Ten punkt jest chyba najważniejszy przy schorzeniu jakim jest “łokieć tenisisty”.
W gabinecie spotykamy się z pacjentami, którzy mają “łokieć tenisisty” od kilku lat, są również osoby ze “świeżym” problemem.
Najbardziej popularne metody leczenia z jakimi można się spotkać to fala uderzeniowa, masaż poprzeczny mięśni przedramienia czy farmakologia.
My wychodzimy z założenia, że najważniejsze to dokładne badanie pacjenta aby określić gdzie leży przyczyna problemu. Często pracujemy jeśli jest to wskazane(na podstawie wcześniejszego badania) z klatką piersiową , obręczą barkową czy kręgosłupem szyjnym.

Pracując z samym łokciem można wykorzystać techniki mobilizacyjne stawu łokciowego, pracę na powięź, igłoterapię przedramienia czy kinesiology taping.

Oczywiście każdy przypadek jest inny, choć to ten sam “łokieć tenisisty”. Dlatego tak bardzo ważne jest dla nas badanie pacjenta o czym wspominamy praktycznie za każdym razem, a następnie planowanie terapii.

Nie lekceważ bólu w obrębie łokcia, ponieważ przewlekły “łokieć tenisisty” potrafi dać w kość w czynnościach dnia codziennego. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą aby zdiagnozować czy to rzeczywiście jest tego typu schorzenie.

Zapraszamy do jednego z naszych gabinetów fizjoterapii w Łodzi lub w Koluszkach w celu umówienia się na wizytę u fizjoterapeuty 🙂ul. Sikorskiego 12
95-040 Koluszki

Najnowsze artykuły

Specjalizacje

Copyright by Stacja Leczenia Ruchem 2017. All rights reserved.