Ból w stawie rzepkowo-udowym

4 lutego 2018 by admin0

Co najczęściej boli biegacza( i nie tylko), czyli ból w stawie rzepkowo-udowym (tzw. patellofemoral syndrome)

Ból stawu kolanowego to najczęściej spotykana przypadłość u wielu sportowców w szczególności biegaczy. Najczęstszym źródłem problemów tej okolicy jest staw rzepkowo-udowy, czyli ten utworzony przez ślizgającą się po udzie rzepkę. Sportowcy i nie tylko zmagający się z tą kontuzją skarżą się na ból przedniej części kolana pojawiający się podczas wysiłku

Główne przyczyny bólu w stawie rzepkowo-udowym

Jako bezpośrednią przyczynę wymienia się zaburzenie toru po jakim powinna poruszać się rzepka względem uda podczas zginania i prostowania stawu kolanowego, co prowadzi do nieprawidłowego rozkładu obciążeń chrząstki stawowej i w konsekwencji pojawia się ból.
Jedną z częstszych przyczyn powstawania zaburzeń w poruszaniu się rzepki jest nierównowaga mięśniowa. Ponieważ to mięsień czworogłowy bezpośrednio wpływa na sterowanie rzepką to również jego zaburzenia prowadzą najczęściej do problemów w tym obszarze, ale nie tylko.

Często winne jest również pasmo biodrowo-piszczelowe lub grupa kulszowo-goleniowa, a także nieprawidłowe ustawienie stopy i ograniczona ruchomość w stawie biodrowym.
Jak przy każdym urazie warto spojrzeć szerzej na cały układ ruchu i poszukać źródła problemu. Pamiętajmy, że tylko wyeliminowanie czynnika sprawczego daje szansę na długotrwałą poprawę.

Wszystkich zmagających się z bólem kolan zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi oraz w Koluszkach. Postaramy się pomóc

Fizjoterapeuci SLR

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
ul. Sikorskiego 12
95-040 Koluszki

Najnowsze artykuły

Specjalizacje

Copyright by Stacja Leczenia Ruchem 2017. All rights reserved.