Paluch koślawy (hallux)

12 stycznia 2018 by admin0

Paluch koślawy – potocznie nazywany halluxem, choć hallux to po łacinie po prostu paluch

Jest to często spotykana wada w szczególności u kobiet ze względu na większą elastyczność układu więzadłowego. Najczęściej skojarzona z płaskostopiem poprzecznym.

Polega na bocznym odchyleniu pierwszego promienia stopy oraz podwichnięciu stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego. Tłumacząc z polskiego na nasze chodzi o to, że kości promieniowe (te na których opiera się stopa z przodu) rozjeżdżają się na boki. Takie ustawienie powoduje zaburzenie osi działania ścięgien mięśniowych. Mięsień odwodziciel palucha przez boczne przesunięcie I głowy kości śródstopia zmienia swoją funkcję z odwodzącej na przywodzącą.
Swoją oś działania zmieniają również mięśnie zginacz oraz prostownik długi palucha zwiększając wadę.
Co ważne nie rośnie tam żadna dodatkowa kość tylko zmiana ustawienia palucha powoduje odstawanie kości tworzących staw śródstopno-paliczkowy palucha, a rozciągnięte więzadło przebiegające przez staw zostaje w wyniku dłuższego przeciążenia nadbudowane złogami wapnia i daje to wrażenie nowej kości. Wadliwe uznaje się dopiero odchylenie palucha od osi o przynajmniej 9 stopni.

 

Przyczyny powstawania halluksa

Jako najczęstszą przyczynę palucha koślawego wymienia się zbyt wąskie obuwie czy buty na wysokich obcasach. Chodzenie w tego rodzaju obuwiu powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu kostnego (kości stopy są mocno ściśnięte w wąskim obuwiu). Wiąże się to z zaburzeniem pracy więzadeł i mięśni stopy, które stają się niewydolne i dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego stopy.

Za wadliwe uznaje się dopiero odchylenie palucha od osi o przynajmniej 9 stopni.

Jak to leczyć?

Przede wszystkim trzeba dążyć do prawidłowego ustawienia całej kończyny dolnej, aby nie pogłębiać istniejącej wady – tutaj dobrze sprawdzi się praca z fizjoterapeutą. Możemy wspomóc się wkładkami ortopedycznymi oraz regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia korygujące. W skrajnych przypadkach można udać się na operację (doradzamy jedynie osobom, które mają bardzo duże dolegliwości bólowe oraz zaawansowaną wadę)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
ul. Sikorskiego 12
95-040 Koluszki

Najnowsze artykuły

Specjalizacje

Copyright by Stacja Leczenia Ruchem 2017. All rights reserved.